streken, welke nog zeer gebrekkig bemalen worden, iigt nog veel moeraswildernis, welke het behoud volkomen waard is, en dit geldt ook voor de flora en fauna. Dit natuurschoon behandelen wij echter in een volgend hoofdstuk. In het sterk-gecultiveer- de polderlandschap, waarover wij hier in hoofdzaak geschreven hebben, is vrijwel alle ruimte in ge bruik voor landbouw en veeteelt. Tal van schilder achtige gedeelten, zooals bijvoorbeeld de oevers van de Vecht, van den Amstel, het Gein bij Abcoude, de Bullewijk en Holendrecht, de Waver, de Angstel en dergelijke wateren in andere streken van ons pol derlandschap, voorts dijkbuurtjes, wielen, ze zijn alle zoo fraai, dat zij in aanmerking komen om met bijzondere piëteit te worden behandeld. Hiervoor kunnen dan de beginselen der landschapsbescher ming worden toegepast. Dit beteekent, dat geen ver anderingen in deze gedeelten mogen worden aan gebracht zonder medewerking van landschapsdes kundigen, biologen of landschapsarchitecten. Wij moeten onze levende schilderijen in het landschap behouden, zoo lang en zoo goed als dit mogelijk is! Ons oudste natuurmonument het Naardermeer is bijvoorbeeld door zulke schilderijen omgeven, waar van wij in elk geval tot in lengte van dagen zullen kunnen genieten. Op Texel bezit de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten eenige vogelpolders, samen een kleine 200 H.A. groot, die meerendeels nog het beeld vertoonen van het oude kwelderland; waar de af watering effectiever is gaat het in hooiland over. 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 26