voelen in zoo'n welverzorgd landschap? Hoe zou het er thans in de oudere polders uitzien, wanneer men daar ook bosch had aangeplant, de wegen van laanboomen en plantsoen had voorzien, de erven om de hoeven en andere woningen door een groen kleed had omgeven? De behoefte aan mooie natuur leeft in duizenden menschen, velen echter onderdrukken haar. In de Wieringermeer is gehandeld naar de ge dachte, dat een mensch van brood alleen niet leven kan, zijn oog moet ook iets anders zien dan louter nuttigheidsgronden. Met dit groen in het polder land het bosch in het Noordoosten wordt ruim 400 H.A. groot, de beplantingen langs de wegen zijn tientallen kilometers lang komt ook ander natuurleven in den polder: vogels, planten, insec ten; die kunnen kinderen en tal van groote men schen weer veel plezier verschaffen. In samenwer king tusschen mensch en natuur ontstaat hier een nieuw landschapsschoon, dat in ons land zijn weer ga niet heeft. Men zal eens zien hoe prachtig het er over een halve eeuw is! Maar met niet minder nadruk zij aller aandacht gevestigd op het zeer intieme landschapsschoon van het oudere polderlandschap, vooral dat van de wa terrijke veenstreken van Holland-Utrecht en Fries land! Met de oude boerderijen bereikt deze schoon heid een climax. Hier zij heemschut vooral krachtig aanbevolen! In het polderlandschap is uiteraard weinig gelegen heid voor natuurbescherming in den zin van aan koop van fraaie terreinen. In de waterrijke veen- 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 25