heid is vrijwel nergens in het oude polderlandschap geschapen, zelden heeft de bedoeling voorgezeten om het geheel mooier te maken. De schoonheid bloeide op als een waterlelie uit het stille water. Nu steeds meer gevoelige landschapsbewonderaars op de schoonheid van onze omgeving gaan letten, komen ook meer wenschen naar voren tot verfraai ing van ons polderlandschap. Een verfraaiing, die steeds in harmonie moet zijn met het karakter van den polder en met de eigen natuur. Wegen werden beplant, lang niet altijd met passend materiaal rhododendrons en velerlei andere parkheesters be- hooren niet aan onze polderwegen te staan. Het eerste grootscheepsche voorbeeld van een ge slaagde landschapsverfraaiïng is de Wieringer- meerpolder. Tien jaar geleden lag de bodem van dezen polder nog onbewerkt, thans is er een land schap ontstaan, dat èn door zijn stedebouwkundig- geordende structuur der cultureele gemeenschap èn door zijn landschappelijk-aesthetische verzorging ver uitsteekt boven alles, wat tot dusver in ons land kan worden aanschouwd. Daarom wekken wij met aandrang den lezer op dezen polder (en ook de la tere welke er in het vroegere Zuiderzeegebied zul len ontstaan) regelmatig te bezoeken. Natuurschoonheid is een nationaal bezit, zij behoort aan het geheele volk. De waarde van het schoone landschap wordt natuurlijk vooral gevoeld door degenen, die er in wonen en het vergelijken met andere gebieden. Welnu, moet de bewoner van de zen nieuwen polder zich niet bijzonder prettig ge- 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 24