riet, lischdodden, zwanebloemen, lisschen en tal van kleurige bloemen meer zijn begroeid. De dijken langs de groote rivieren, langs de breede Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen, even eens die van het thans ingepolderde IJ en de Zijpe, van de Middelstreek in Friesland en van de oude Hunze in Groningen geven zooveel natuur- en land schapsschoonheid te genieten, dat men niet begrijpt waarom het toerisme deze zoo waarlijk echt-Neder- landsche stille schoonheid niet meer zoekt. De heerlijkste natuur is daar immers te vinden naast allerlei menschelijke bedrijvigheid van werven, fa brieken en boerenhuizen. Wij denken aan de wielen, braakmeertjes, dikwijls rijk begroeid met moeras- en waterplanten, vol met vogelleven van eenden, waterhoentjes, futen, meerkoeten, karekieten en rietzangers, op enkele plaatsen met aalscholvers, die, zooals bij Lekkerkerk, zichtbaar voor iedereen zitten te broeden. Wat nu alles polderland is, was vroeger drassig veenland, waarin de nog niet beteugelde rivieren en riviertjes hun weg zochten, of wel het was kwel der- en schorrenland, waar de vloeden van Noord en Zuiderzee hun slib afzetten en zoo den bodem steeds verhoogden. Ongetwijfeld waren het prach tige landschappen, alles echte natuur, in het veen moerasbosch met een rijke flora en vogelfauna, op de kwelders kolonies van vischdieven en meeuwen, maar wij hebben toch nog altijd veel van dat moois behouden. De oude moerasnatuur vertoont zich in de drassige veenpolders. In sommige streken, zoo- 17 Ons Scboone Land 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 22