Zuiden en Oosten de Kager Plassen, de Braassemer en den Westeinder, in het Noordwesten het Spaar- ne en de Liede's, in het Noordoosten het Nieuwe Meer, aardig is de kronkelende ringvaart, dorps- schoon ontbreekt er ook niet neen, zoo'n land schap mag men niet verwaarloozen. Het bezit eigen karakter, trouwens elk polderlandschap heeft zijn eigen schoonheid. Innig mooi is het oude polder landschap van Zeeland, op Walcheren bijvoor beeld, waar de mooie begroeiing van meidoorns en peppels zoo'n aesthetische vreugde verschaft. Hoe wonderlijk is de schoonheid toegenomen, waar de mensch dijken bouwde voor zijn lijfs- en be- staansbehoud. Het zijn als het ware wandelwegen voor het genieten van schoonheid geworden, waar men ook komt. Toen de nieuwe verkeerswegen door het lage Holland en Gelderland en overal elders, die zoo hoog in het landschap liggen, er nog niet waren, moest men zich tot de dijken bepalen om ten volle de schoonheid van het polderlandschap in zich te kunnen opnemen, tegenwoordig kan men het van uit de auto en de fiets doen. De mensch schept overal, dikwijls onbewust, landschappelijke schoon heid dit mogen wij hier gerust beweren, hoeveel hij elders door leelijke huizen, lintbebouwing, vuil stortplaatsen en autobelten bederft. De intieme schoonheid van het oude polderland schap, bijvoorbeeld die van den Krimpenerwaard, den Alblasserwaard, vindt men echter het vol maaktst niet op de nieuwe verkeerswegen doch langs de dijken en vaarten, die met elzen, wilgen, 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 19