king van natuur en mensch, of beter gezegd door de natuur inclusief den mensch. Maar.... dit alles en talrijke argumenten meer kun nen ons niet weerhouden om telkens en telkens weer met diepe bewondering te getuigen van de schoon heid onzer Natuur, zooals zij in den loop der eeu wen geworden is, zooals deze zich, helaas veelal niet meer in ongerepten staat, heeft kunnen hand haven op onze woeste gronden, op de weinige ons gespaard gebleven heidevelden, in onze duinen en op stranden, in onze rivier- en beekdalen, in onze moe rassen, venen en vennen, zooals zij zich openbaart in millioenen jaren oude bodemfragmenten in Lim burg of in de door het landijs vervormde land- schapsdeelen van het Rijk van Nijmegen, de Ve- luwe, Twenthe en geheel Noord-Nederland. Echte natuur, niet of nauwelijks door den mensch verstoord, is overal nog in ons land te vinden, en waar zij aanwezig is draagt zij er steeds toe bij om het cultuurlandschap schooner en rijker te maken. Oorspronkelijke natuur met haar schatten van plan ten en dieren, in boeiende levensgemeenschappen vereenigd, is voor den kenner van flora en fauna altijd belangrijker en heel vaak ook schooner dan de met menschelijke medewerking verkregen na tuur precies als bij een schilderij is het de echt heid, welke haar waarde bepaalt, hoe mooi een copie ook kan zijn. Het is maar goed, dat de natuur zelf zoo fraai co- piëeren kan, dat zij zoo gul den mensch te hulp komt om nieuwe schoonheid te doen ontstaan! 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 15