cédé zouden nuttige meststoffen gewonnen worden. Wanneer nog eens de autobelten, die wij aan som mige wegen in het land aantreffen, zullen verdwij nen, valt niet te gissenmen zou in elk geval kunnen beginnen met de verplichting voor te schrij ven, dat deze afvalrommel achter een zware heg of ander groen verborgen wordt. Intusschen, de groote gedachte, dat ons schoone land behouden moet blijven, wint steeds meer veld, dat ervaren wij dagelijks opnieuw. Het werkende land mag onze grootste energie eischen, door werk kunnen alle Nederlanders zich voeden, maar al die genen onder ons, die in den strijd om het bestaan ook de schoonheid noodig hebben als een onmis baar geestelijk voedsel, wenschen bovendien een schoon land als bron van inspiratie, studie, artistie ke beleving en vaderlandsliefde. De toekomstige taak zij dus ons land zoodanig te ordenen, zijn ruimten voor de groote sociale doel einden: werken, wonen, transporteeren en ont spannen zoodanig te verdeelen, dat het werkende en het schoone land een eenheid vormen, waarin iedere Nederlander het behaaglijk vindt om te le ven. De tijd voor een nationaal bestemmingsplan is gekomen. In deze richting is een heel belangrijke vordering gemaakt door de oprichting van een Rijksdienst voor het Nationale Plan. Deze heeft ten doel de beschikbare ruimten op harmonische wijze te verdeelen, d.w.z. plannen en regelen vast te stellen, waarbij de verschillende volksbelangen, die bij het bodemgebruik betrokken zijn, op even- 109

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 126