misstanden neemt echter toe. Door middel van uit breidingsplannen en allerlei bouw- en woningvoor schriften tracht men ordening te scheppen teneinde zooveel mogelijk schoonheid te sparen en leelijk- heid te voorkomen. Er kan niet overal gebouwd en er kan ook niet alles gebouwd worden talrijke landschappen zouden voor altijd van hun schoon heid worden beroofd. In mooie plassen moeten zomerhuisjes worden ge weerd, ook op mooie heiden en duinen, enzoovoort. Uiterste voorzichtigheid is in recreatiegebieden met fraai natuurschoon geboden, in natuurmonumenten kan natuurlijk slechts in zeer speciale gevallen een speciale bouw worden geduld. Een dergelijke orde ning vond bijvoorbeeld plaats in het complex der Reeuwijksche en Sluijpwijksche Plassen, in de Vin- keveensche Plassen, bij het Kinselmeer, bij De Koog op Texel, dat talrijke gemeenten uitbreidings plannen bezitten, is bekend. Zelfs in den Haarlem mermeerpolder gaat men nu tot ordening over, de heele Ringdijk dreigde een lintbebouwing te zullen krijgen. Ten aanzien van vuilstortingen, welke nogal eens in plassen en moerassen plaats vinden, eens werd het Naardermeer met dit lot bedreigd, evenals het Kinselmeer is nog geen afdoende oplossing ge vonden, doch er schijnt een uitvinding te zijn ge daan, welke het verwerken van het stads- en dorps- vuil mogelijk maakt tegen niet te hooge kosten, ver schillende gemeenten zouden moeten samenwerken om de noodige installatie te bekostigen. Bij dit pro- 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 125