wegen. Wij hopen nog altijd, dat bij den dienst der autowegen en andere voorname verkeerswegen nog eens speciale landschapsarchitecten zullen worden aangesteld om het behoud van het schoone land schap te waarborgen. In dit opzicht is in Duitsch- land voortreffelijk werk verricht, de noodzakelijke harmonie tusschen cultuur en natuur is daar op vele lange trajecten verkregen, o.m. door beplantingen met ter plaatse behoorend materiaal. Wat voor de wegen geldt, gaat ook voor de kanalen op. Tot dusver is er minder aandacht aan besteed dan aan de wegen, kanalen worden er ook niet zoo veel gegraven. Maar ook hier zijn loffelijke voor beelden aanwezig. In het bijzonder noemen wij het groote Twenthe-Rijnkanaal en het nieuwe vaar water van Hilversum naar Kortenhoef met dui delijk resultaat is hier de noodige aanpassing met het landschap verkregen. Ook onze bruggenbouw geeft reden tot tevredenheid, een enkel geval, zoo als de nieuwe brug over het Hollandsche Diep, bui ten beschouwing gelaten. De neiging tot een pië teitvolle beschouwing van de schoonheid van ons land neemt toe, en dat stemt zoo bemoedigend. Dorpen. Wij hebben hier vooral het oog op het oude dorp, waarvan de schoonheid in zeer belangrijke mate is verkregen door de begroeiing van brinken en erven, door de verhouding van het cultuur- en natuurschoon in en om het dorp. Hun aesthetische verzorging is een onderdeel van het heemschut werk, dat de Bond Heemschut in 1940 aan een spe ciale commissie, de Commissie „Het Dorp", heeft 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 119