gevolgen kunnen hebben. Ook grintgroeven kun nen leelijke plekken in het landschap veroorzaken. Met deze Verordening in de hand kan dus nu van overheidswege regelend worden opgetreden, zelfs kunnen afgravingen worden verboden. Bovendien is er meer goed werk verricht door het opstellen van een lijst met geologische merkwaar digheden, door een speciale commissie van den Streekplannendienst in Maastricht. Bekende geo logen stelden de lijst samen, die een veertigtal ob jecten bevat. Wanneer al deze terreinen tot natuur monument zouden zijn verheven, zou gerust mogen worden beweerd, dat Zuid-Limburg zijn schoon heid voor altijd heeft gered. Deze terreinen zijn representatief voor het geheele landschap, hoewel wij niet gaarne zouden willen beweren, dat in de buiten deze terreinen vallende landschapsdeelen geen toezicht van de overheid meer gerechtvaar digd zou zijn! Hoe meer toezicht van landschaps deskundigen hoe beter! Tegen afgravingen van krijtwanden in het Geuldal behoeft op zich zelf geen bezwaar te bestaan, maar het is van belang, dat men weet hoe het gebeurt en wat er in stand blijft. Het is immers heel goed mogelijk beide belangen, het economische en aesthetische, met elkaar te ver zoenen. In verband met den St. Pietersberg is het wel van belang nog op te merken, dat op de lijst van den Streekplannendienst ook voorkomt het aan de an dere zijde van de Maas gelegen complex Riesen- berg-Savelsbosch Rijckholt, een deel van het onge- 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 109