deelte. Het is dus nog mogelijk om van de oor spronkelijke hoogte over het Maasdal uit te zien, men kan zich inderdaad nog een denkbeeld vormen van hetgeen geweest is. Overigens was deze dal- wand niet natuurlijk meer, want bij het graven van het kanaal Maastricht—Luik werd de oorspronke lijke helling weggenomen. Als landschapsformatie is de St. Pietersberg op Nederlandsch gebied echter nu grootendeels verdwenen. Niet kan worden ont kend, dat de industrie, die zich daar gevestigd heeft, een der grootste van ons land terwille van het landschapsschoon niet kon en kan worden onder drukt, maar het zou toch goed zijn geweest indien duidelijk was bepaald, hoe de exploitatie diende plaats te vinden. En dat tevens, omdat de St. Pie tersberg ook een historisch monument is, met zijn gangen en zalen tot een der grootste toeristische merkwaardigheden van ons land behoort. Gelukkig schijnt een deel intact te zullen blijven, benevens dan de genoemde dalwand ten Zuiden van de Roode Haan, zoodat er voor de flora op den berg nog een kleine wijkplaats over blijft. Ook langs de Geul kwamen bedenkelijke exploita ties voor, en aangezien ook elders gevaren van dien aard niet denkbeeldig zijn, besloot de Limburgsche provinciale overheid een Verordening vast te stel len, waarbij de exploitatie aan toezicht wordt on derworpen. Zuid-Limburg heeft een zeer groot be lang bij het vreemdelingenverkeer, dat zich er ter- wille van het natuurschoon naar toe begeeft, een al te ernstige aantasting der krijtbergen zou ernstige 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 108