Het spreekt vanzelf, dat in zoo'n gebied zeer veel voorkomt, dat waard is om als natuurmonument behouden te blijven, des te meer omdat zoo'n bij zonder groot deel van den bodem reeds in cultuur is. Over de beken spraken wij reeds. Nog belang rijker in wetenschappelijk opzicht zijn de talrijke geologische landschapsdeelen, welke zeer merk waardig kunnen worden genoemd. Waar het krijt- formaties betreft, groeven, hellingen, wanden, of bosschen op geologisch-merkwaardigen bodem, is het behoud daarvan ook van het grootste belang in aesthetisch opzicht, èn door de vergezichten welke men van vele dezer punten heeft èn door de land schappelijke schoonheid der formaties en bosschen zelf. Behalve in geologisch opzicht zijn bijna al deze landschapsdeelen ook bijzonder interessant door hun flora en fauna, die uiteraard afwijkt van die in de rest van Nederland. Grondsoort, hoogte en kli maat maken de ontwikkeling van velerlei soorten mogelijk, die verder alleen over de grenzen voor komen. Daartoe behooren zeer bijzondere orchi deeën, terwijl zeer bekend is geworden de zinkflora van de Geul. Al deze landschapsdeelen stonden tot voor kort aan allerlei gevaren bloot. De bekende mergelexploita- tie heeft reeds vele ernstige sporen nagelaten en doet dit nog steeds. Het geval met den St. Pieters berg, die thans reeds voor een groot gedeelte vol ledig is uitgehold, heeft reeds zeer veel stof doen opwaaien, alleen een smalle dalwand is langs de Maas blijven staan, althans van het Zuidelijk ge- 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 107