ze er natuurlijker uit dan onze Veluwebosschen, het doet veel aan wilde duinboschjes denken. Maar daarnaast heeft het landschap erg geleden van de moderne industriëele bedrijvigheid, hoe pro zaïsch zien de grooteafvalsteenhoopen bij de mijnen en nabij de Brunssumsche heide er uit, hoe „mate rialistisch" is de sfeer in de omgeving van Heerlen. Er zijn gelukkig den laatsten tijd boomen geplant en plantsoenen aangelegd, een onmisbaar surrogaat voor de schilderachtigheid van lang geleden. Veel bosch is er, zooals gezegd, in Zuid-Limburg niet, het bedraagt ten Zuiden van Roermond ruim de helft of ongeveer 15000 H.A., meest loofbosch. In Noord-Limburg ziet men overwegend naald hout. Bij dit loofbosch vindt men oude fragmenten, vooral beuken, die er zoo uitstekend groeien, zooals bijvoorbeeld het Imstenradebosch, dat thans in be zit is van de gemeente Heerlen. Hier loopt de zoo genaamde geologische storing van Benzenrade door heen, wat zich openbaart in de begroeiing van beu ken op krijt en dennen op zand vlak langs de lijn, die de storing aangeeft. Het Vijlener Bosch is geluk kig in beheer gekomen bij het Staatsboschbeheer. Hier in de buurt bevindt zich ook een geologisch natuurmonument, de Heimansgroeve, waar het Car boon, een der oudste bodemformaties, aan de opper vlakte komt; zij heeft haar naam te danken aan den grooten pionier der natuurstudie in Nederland, wij len E. Heimans, wiens boekje „Uit ons krijtland" nog altijd zoo'n voortreffelijke gids voor het leeren kennen en waardeeren van Zuid-Limburg is. 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 106