Hier en daar zullen gevelsteenen uw aandacht trekken. Behalve de op blz. 34 genoemde Klok is de meest bekende de forsche kop op cartouche aan het einde van de Kijk in 't Jatstraat met het onderschrift: „lek kick noch int", dat met het woord „Jat" moet worden aangevuld. Een en ander zal blijkens een schadevergoeding, die in 1626 werd betaald, samenhangen met de afbraak van een huis, dat tegen den ouden stadsmuur stond recht tegenover de straat, die toen „het Jat" heette, en vervanging door een pand in de huizenrij der straat, de voorganger van het tegen woordige 18de eeuwsche. De van het afgebroken huis overgebrachte gevelsteen, waarvan de kop te voren recht in de lengte der straat keek, kreeg een onderschrift, waarbij de kop sprekende werd gedacht, zeggende, ik kijk toch nog in de straat1). Maar terwijl ik U reeds aanwijzingen geef voor een of meer volgende wandelingen, waarbij ook de mooie kijkjes over de havens en diepen en de A (Hooge en Lage der A) met de oude deels ver bouwde pakhuizen en een huis (nr. 7) met op de verdiepingen goed bewaarden pilastergevel en als gevelsteen een „vlasblom" niet vergeten mogen worden, moeten wij onzen eersten rond gang, die langs de voornaamste oude gebouwen en gevels gaat, nog besluiten. Voordat wij daartoe 73 l) Gron. Volksalmanak 1906 blz. 109 e.v., artikel van Mr P. G. Bos en t.a.p. 1892 blz. 43 e.v.. Wan delingen van Feith. Er is een andere verklaring voor het woord jat als zeegat, maar wel minder juist.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 97