het jaartal 1730 en het wapen van de familie Alberda x). Het Goudkantoor of Provinciaal Collecte- of belastinghuis, waarop de woorden „Date Caesari quae sunt Caesaris" (geef den keizer wat des kei zers is) duiden, later Goud- en zilversmidskeurhuis, is in 1635 gebouwd, als hoekhuis met twee ver schillend afgewerkte toppen aan voor- en zij gevel en met ramen, die in den trant der 18de eeuw zijn gerestaureerd, waarboven de oorspron kelijke boog-schelpen bewaard zijn gebleven. Bij de huizen, die wij reeds bezichtigden, hebben wij er nog niet over gesproken dat door de behoefte aan steeds grooter ramen, terwijl men steeds groo- ter glasruiten kon maken, de venstervorm der 16de en 17de eeuw nergens aan de voorgevels is behouden. Afbeelding 22, naar een aquarel van J. Ensing van 1838, toont het Goudkantoor zooals het er moet hebben uitgezien, toen het de oude kruiskozijnen en luiken nog had, en ves tigt meteen onze aandacht op de muurankers der huizen. Het ornament in den top vertoont de voluten met vrouwen- of engelkopjes, waarover wij reeds spraken. Dat het gebouw vroeger een galerij een soort veranda bezat met een be- 55 De huizen Groote Markt NZ. in een vorigen staat, zijn afgebeeld bij F. Vermeulen, Handboek der Neder- landsche Bouwkunst II, Platen blz. 173 afb. 519. De gevels van Hotel de Doelen aan de zuidzijde van de Groote Markt werden in 1927 gerestaureerd door den architect A. A. Kok te Amsterdam, die ook het wapen in heraldische kleuren liet schilderen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 77