naar Zuid-Nederlandsch voorbeeld opgetrokken. In de medaillons ziet men koning David en „Ale- xander Magnus" en „Carolus Magnus", zooals car touches met rolwerk ons mededeelen. Het jaartal 1559 bevindt zich zoowel in den top als in het or nament van de zuilen. Ook elders vindt of vond men een huis met „keizerskoppen" in medaillons (b.v. in Utrecht, waar de beeldhouwer die den schoorsteen in het Raadhuis te Kampen vervaar digde, Jacob Colijn de Nole, werkte, en eveneens in Zwolle), een typisch 16de eeuwsch motief. De indeeling met halve zuilen met sierlijk gehouwen zuilbasementen, het gebruik van drie soorten ka- piteelen boven elkaar, de sterk geprofileerde lijsten en het triglyfen-fries zijn met de gebogen vleugel stukken aan den top kenmerkend voor den tijd. Wij geven de afbeelding naar den ouden toestand bij het wederopbouwen heeft men het noodig ge acht een ovaal venster tusschen ornament in den top in te voegen, wat jammer is, want de oude opstelling met den korteren top voldeed beter 1). Dat het geveltje geen voordeur bezit, heeft het met meer huizen gemeenmen ging toen blijkbaar veelal door een zijingang binnen 2). Deze gevel met zijn mooi gehouwen versiering is door de tijdsomstan- 50 De kruisvensters, die in de Kijk in 't Jatstraat door 18de eeuwsche ramen waren vervangen, zijn bij de restauratie weer toegepast; zij zijn echter niet zoo gevoelig van profileering als echte oude kruiskozijnen. Zie Gron. Volksalmanak 1925, blz. 70 e.v., Neur- denburg, Oude Groningsche huizen zonder voordeur.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 70