„Memorie van Willem van Oirdt te Utrecht" voor de „Nota van den toirn van Grueningen, wordt mit cleynsteecken (beeldhouwen of beeldhouw werk) gemaect" 1). Wanneer wij om de kerk heen- loopen, zien wij dat ook hier geen luchtbogen zijn toegepast, al wijst mogelijk de afwerking bij het dak van de, evenals aan de A-kerk, tweemaal versneden steunberen van het koor op de moge lijkheid dat men misschien wel met het aanbrengen er van heeft rekening gehouden, maar ze later niet noodig heeft geacht. Terwijl wij om de Martini wandelen, herinneren wij ons dat eenmaal weinig schreden verder, vlak bij het Prinsenhof, de Sint Walburgskerk 2) heeft gestaan, genoemd naar de heilige Maagd Walburga, abdis te Heidenheim die, in 779 overleden, vooral sinds de negende eeuw werd vereerd. De beteekenis, die deze kleine oorspronkelijk centrale, vroeg ro- maansche kerk voor de stad heeft gehad, blijkt uit het boven reeds opgemerkte feit, dat, een kwart eeuw na de algeheele afbraak, bovenaan de kaart van 1652 de zoogenaamde kleine Haubois een afbeelding in medaillon prijkt van de Sint Wal burg met haar romaanschen toren en gothisch koor en dat zelfs in Bor's „Historie der Nederlandsche oorlogen", in de uitgave van 1679, naast een platte grond van het beleg van de stad in 1594 nog een andere afbeelding van het oude kerkje is gegeven. 45 Zie Fr. D. O. Obreen, Archief voor Nederlandsche Kunstgeschiedenis IV blz. 243. Zie Gron. Volksalmanak 1941 blz. 47 e.v., artikel van E. Neurdenburg.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 63