voor, met oude raamindeeling en zonder be pleistering, dan is het met de pinakels, die er trapsgewijze op stonden een zeer mooi mid- deleeuwsch pand geweest1). Wij komen aan de A-kerk, vroeger onze Lieve Vrouwen ter A geheeten en in de 13de en 14de eeuw ook Sint Nicolaaskerk, sinds het eind der 16de als protestantsche kerk in gebruik, en gaan daar eenige oogenblikken binnen. Geheel anders is het nu in dit wel rustige, sinds de hervorming van alle altaren ontdane gebouw, dan toen in de middeleeuwen de kerk van den vroegen ochtend tot den avond de geloovigen tot de missen opriep. Wij staan in het vijfzijdig gesloten koor helaas, aangezien het voor den protestantschen kerk dienst een overtollige ruimte is, van het schip af gesloten, zoodat wij het geheel der kerk niet kun nen overzien. Met de ronde pijlers en de blinde nissen en den omgang is dit koor vermoedelijk het voorbeeld voor dat der Martinikerk geweest. Wij komen vervolgens in het dwarsschip en het hooge middenschip, eveneens met nissen, en in de lagere zijschepen, die thans te kort zijn, omdat men van beide een gedeelte heeft afgescheiden voor dienstvertrekken, en merken den preekstoel en het orgel op, dat uit de oude Broerkerk afkomstig 31 Zie de reconstructie van Peters in zijn Oud Gronin gen, Stad en Lande, blz. 241 afb. 311; zij behoeft niet in allen deele juist te zijn om toch een indruk van dit middeleeuwsche huis te geven. Zie ook Gron. Volks almanak 1911 blz. 135 e.v., artikel van Mr J. A. Feith.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 43