sen en de torenspitsen een indruk te krijgen, en gaan dan door de oude poort. Maar wij kunnen op deze wijze niet verder gaan, want de afbeel dingen die tot ons zijn gekomen, vertellen ons niet genoeg, en hoe geheel anders zou de indruk zijn dan wanneer wij nu door de stad met haar glazen winkelpuien loopen. Het eenige oude huis, van ongeveer 1500, het oudste dat als zoodanig nog aan den gevel herken baar is 1), Brugstraat nr. 24, is eenmaal een pand geweest, zooals er toen zoovele stonden langs de Noord- en Oostzeekust, met gothische boognissen en profileering en met hooge kanteelen, of beter pinakels, in Groningen wel „tempels" ge noemd, die bij dit huis verloren zijn gegaan, maar op de kaart van Haubois voor dit en andere huizen nog te zien zijn. Hoewel de gevel niet in goeden staat verkeert, zijn wij al blij dat geen groote glazen winkelpui de geslotenheid is komen verbreken. De indeeling van de oude meestal zeer diepe wo ningen, met voorhuis, binnenkamers en achter kamer, is in dit huis, dat jaren als pakhuis dienst deed, niet intact bewaard gebleven. Stelt men zich het huis met de nissen in hun ouden staat 30 Reeds in de Kroniek van Emo en Menco lezen wij van steenen huizen, die in den strijd versterkt werden of als bestraffing afgebroken moesten wor den, omdat het versterkte panden waren. Het huis op den hoek van de Oude Boteringestraat en de Broerstraat is ook wel een zeer oud „steenen" huis, maar uit- noch inwendig valt nog iets daarvan aan het pand te beleven. Zie ook blz. 56.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 42