ken de torenspitsen van de oudere Binnen A-poort tegen de lucht af, met den Martinitoren ter linker en de in het begin der 18de eeuw nieuw opgetrok ken spits der A-kerk ter rechter zijde. Van de Friesche kant naderend, zullen wij onze wandeling beginnen en de gebouwen gaan bekijken voor zoover wij die er nog kunnen vinden. Die rond gang is in werkelijkheid niet in eens geheel te vol voeren, maar ieder kan, aangezien de afstanden in de oude binnenstad niet groot zijn, pauseeren en verder gaan, wanneer hij dat wenscht. Een nauw keurige gids om door de stad te wandelen en alles wat er maar historisch of oud is te bekijken, kan dit boekje niet zijn 1). Het zou te zeereen optel som worden. Onze wandeling langs de voornaamste oude gebouwen en gevels zal trouwens het be zichtigen van andere gevels gemakkelijker maken. En de Voorloopige lijst van de Monumenten van Geschiedenis en Kunst voor de provincie Gro ningen 2) kan naast de lectuur van oudere werken den wensch naar meer details helpen bevredigen. Over een paar belangrijke huizen, die verloren gingen, zullen wij nog wel een enkel woord zeggen, maar ons doel is toch te zien wat er nog van het oude Groningen is overgebleven aan mooie oude ge- 27 Indertijd verscheen een Gids van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer: In en om Groningen, sa mengesteld door Mr R. van Royen met anderen, waar onder Dr HP. Costerhet boekj e is echter uitverkocht. a) Voorloopige lijst, deel XI 1933, samengesteld door Dr M. D. Ozinga.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 39