omdat het den teekenaar toch vooral om de ge- heele stad ging. De bekende straten met hun ty pische oude familienamen als Boteringe, Ebbinge, Gelkinge, Folkinge (Folkedinge), Haddinge vinden wij naast Heer(e)straat, Pelsterstraat en andere op de kaart vermeld. De Martinitoren draagt nu zijn bekroning van 1627, terwijl de rij der zadel daken op de zijschepen van de kerk weer duidelijk spreekt. Een deel van het kerkhof achter de Martini draagt nog den naam St. Walburg's of Wolburgskerkhof, maar op het nieuwe kerkhof van St. Walburg ten noorden der oude stad heeft juist een begrafenis plaats. Hier moet immers de plaatsvervangende kerk verrijzen, die er door de tijdsomstandigheden pas in 1660 zal worden ge bouwd, en toen Nieuwe Kerk is genoemd. Het Raad- en Wijnhuis met de aangebouwde huizen aan de zuidzijde heeft ten noorden het Plein ge kregen, waar in plaats van de hobbelige bal keien, die de „Brede Merct" nog tot ver in de 20ste eeuw hebben gedekt, een plaveisel van kleine ge bakken steenen tot wandelen bij de muziek, die op de Raad- en wijnhuis-galerij werd gemaakt, noodde. De windroos, die in het midden werd aangebracht, is op afbeelding 7 te zien. Als een herinnering daaraan is een aantal jaren geleden 24 voor een afbeelding van den plattegrond van Haubois op ware grootte zie men Peters, Oud Groningen 1907 of Bouwkundig tijdschrift 1907 deel XXIII, waar de plattegrond in vier uitvouwbare bladen elk ter grootte van 46 bij 39 cm is gereproduceerd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 33