Afb. 9, 7 en 8. Deze „Caerte van de vermaerde ende antique stad Groeningen", die moet dagtee- kenen van omstreeks 1645, is van een cartouche met silhouet, waarop de tusschen 1660 en 1664 gebouwde Nieuwe Kerk voorkomt, voorzien in 1664 of kort daarna, en in elk geval vóór 1669, want er bestaat een exemplaar van de kaart dat de handteekening van een bezitter met dit jaartal draagt. Blijkens een opengebleven plaats voor de opdracht of anderszins is de kaart niet geheel voltooid. De plattegrond zelf is in 1664 niet vol ledig bijgewerkt, want de toen reeds gebouwde Waag en de Nieuwe Kerk komen er nog niet op voor. Dit is wel het geval met deze kerk op de zoogenaamde kleine Haubois, van 1652, waarvan blijkbaar twee drukken bestaan, de eene met, de andere zonder de kerk. Van deze kaart merken wij nog op dat de 25 jaar te voren afgebroken Sint Walburgskerk er in een medaillon is geplaatst onder de portretten der stadhouders, en keeren dan terug naar de groote kaart van Haubois. Het duidelijke beeld met de nu geheel voltooide omwalling geeft gelegenheid meer van de stad in detail te zien, al zal men toch niet van eiken gevel, waaraan bijv. de pothuizen ontbreken, de nauwkeurige opteekening kunnen verwachten 1), 23 l) Op deze kaart is de situatie der gebouwen, die achter het koor der Martinikerk liggen, niet geheel juist geteekend. Gedeelten in de kaart zijn blijkbaar door minder kundige hand er nog aan toegevoegd, andere deelen met meer zorg, wat men het beste kan zien door deze kaart naast die van Blaeu te leggen;

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 32