en buiten de Kranepoort in het Reitdiep. Vaag zijn aangegeven de landelijke woningen en landerijen buiten de oude Boteringepoort, die bestemd zijn om plaats te maken voor een nieuwe stadswijk. Omstreeks 1624 was vervolgens de omwalling voltooid 1). Van het silhouet, dat de stad, thans ingesloten in de wallen, die met boomen bezet en omrand, een mooie wandeling boden, sinds het eerste kwart der 17de eeuw toont, vertelt een teekening van 1637 van H. en J. Wigbold, Afb. 4. Afgewisseld door molens op de dwingers, verrijzen daar boven de wallen van A- tot Poelepoort de bekende ker ken en andere gebouwen; de Sint Walburg is thans verdwenen. Het is de kaart in den stedenatlas van Joan Blaeu, Afb. 6, die het beeld geeft van de geheel voltooide omwalling. Zij heeft blijkbaar dienst ge daan als uitgangspunt voor den meest bekenden en tevens den grootsten 17de eeuwschen platte grond van de stad, welke is geteekend door den ingenieur Egbert Haubois, en door Jan Lub- berts Langeweerd, zilver- en goudsmid, gegraveerd, 22 De namen der poorten waren Heerepoort, Oos- ter-, Kleine-, Steentil-, Ebbinge-, Boteringe-, Krane- of Crane- en A-poort; voorts de oude poorten, waar aan ook de Poelepoort moet worden toegevoegd. Deze namen vindt men alle nog in de benamingen der stra ten, waarin zij zich bevonden, bewaard; de oude en nieuwe poorten stonden daar in den loop der tijden na tuurlijk op verschillende plaatsen. Naarmate de uitleg ging der stad vorderde, zijn er wel drie Heerepoorten en drie A-poorten geweest.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 31