over de kerken vertelt ons de plattegrond van „Nicolaus Geilekerckius". De Martinitoren heeft haar spits in een brand van het jaar 1577 verloren, en heeft het jaren zonder haar bekroning moeten doen. Pas in 1627 zal de afwerking van den toren, niet meer in gothischen stijl, maar naar de nieuwe vormen van den tijd, en zooals wij dien nu nog kennen, tot stand komen. De kaart van 1616 toont ons dus den toren slechts met de achtkante steenen geleding. De Sint Walburgskerk, die binnen een tiental jaren zal worden afgebroken, is al niet meer intact. Het oudste centrale deel van het gebouw heeft reeds zijn dak verloren. Spoedig zal het geheele bouwwerk van het Martinikerkhof verdwenen zijn. Ook het Prinsenhof aan het Mar tinikerkhof, nog zonder den lateren stadhouderlij ken tuin, die er kort na de voltooiing van den uit leg der stad aan toegevoegd zal worden, en met zijn thans verdwenen torentje, en het oude Pro vinciehuis achter de Martini, de voormalige Sint Maartensschool, zijn op de kaart te zien. Wie de geschiedenis van de in 1614 opgerichte Academie of Universiteit kent, kan op de kaart reeds het oudste gebouw met zijn binnenplein tegenover de oude thans vervangen Broerkerk vinden. Weer is het de regelmatige rij der zadeldaken in de stra ten, die ons treft en wij zien de ruime tuinen, waar van er vele eenmaal bij de kloosters behoorden, die op verschillende punten in de stad werden ge vonden. De schepen liggen zij aan zij in het A-diep 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 30