nieuwe stadspoorten, waarvan nu alleen de Heerepoort nog over is tenminste de buiten gevel ervan, in den tuin van het Rijksmuseum te Amsterdam x) zijn nu geen baksteenen bouw werken meer met hooge torens. De nieuwe verde digingswijze vereischte zware wallen met breede grachten en uitspringende bastions of dwingers. De poorten werden gemetselde doorgangen, waar- tusschen kazematten, in de wallen, bekleed met buiten- en binnengevels, veelal in natuursteen. Nog heden kan men aan de sterke buiging van de Westerkade en aan deelen van het Noorderplant soen, waar nog een stuk van deze oude bevestiging met een ingang bewaard is gebleven behalve het Poortershuisje het eenige overblijfsel van de omwalling den vorm der vroegere bastions herkennen. Ook voor de gebouwen in de stad kan de kaart ons nog iets leeren. Zoo zien wij op de Groote Markt, „Dat Brede marckt", zooals het op den plattegrond heet, weer het oude Raad- en Wijnhuis, met het torentje op dit laatste, opgeteekend. Ook 20 l) Veel Groningers zouden de poort weer gaarne in Groningen zien terugkeeren; tot heden zijn de be zwaren, aan de plaatsing verbonden, nog niet over wonnen. De binnenzijde of stadszijde van de poort, is verloren gegaan; men kan die op foto's in het Gemeente-Archief en het Museum van Oudheden nog zien; het zijn twee eenvoudige bloksgewijze ingedeelde pilasters van natuursteen tegen een muurvlak van baksteen, met een sluitsteen en twee hoekplinten van natuursteen. In een groote ruimte tusschen de buiten en binnenzijde bevonden zich de kazematten.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 26