eeuwschen toren en het ommuurde kerkhof, de oude Broerkerk, en het oude Raad- en Wijnhuis op de Groote Markt. Wij zouden zoo kunnen door gaan, maar bepalen ons er toe nog te wijzen op de regelmatige rijen der zadeldaken aan de stra ten, en merken op dat ook de bouwblokken tus- schen Groote Markt en Vischmarkt hun plaats vrij wel hebben bewaard. Wij stellen ons weer het een voudige donkere beeld voor, dat de houten huizen nog steeds boden, waartusschen de groote steenen panden met hun kanteelen of pinakels, en in de ommuring de poorten met hun mooie torenspitsen, en de torens een levendige afwisseling boden. Van het silhouet van de stad te dien tijde getuigt nog een afbeelding in Braun's stedenatlas, wel van omstreeks 1577, Afb. 3, waar de oude ommuring met de poorten de stad omsluit, die als gezien van een hoog punt uit het zuiden met de kerken en huizen is weergegeven ]j. Toen na het beleg van 1594 op aandrang van de Staten-Generaal in het begin der 16de eeuw aan een nieuwe verdedigingsring was begonnen en de omwalling met de grachten er om heen werd aan- 18 Braun-Hogenberg t.a.p. II plaat 31. Het profiel van de stad wordt gedateerd op ongeveer 1580. Gezien de spits van den Martinitoren lijkt het beter aan te nemen dat de teekening vóór den brand van 1577 is gemaakt. Het dwangkasteel komt er echter al niet meer op voor. Een der bijschriften, namelijk dat voor de Oosterpoort is verkeerd geplaatst; het is naar het noordwesten verdwaald. De afbeelding is meer naar een algemeen schema gemaakt dan nauw keurig ter plaatse.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 24