Spaanschen koning tusschen 1555 en 1575, onder meer, kaarten van de Nederlandsche steden tee- kende 1), Afb. 1. Met den eigenlijken vorm der bouwwerken heeft hij zich, hoewel hij de kerken er op teekende, niet bezig gehouden; de huizen blokken gaf hij slechts met vakken in kleuren aan, omdat het hem alleen om de situatie te doen was, de ligging en indeeling der steden voor strategisch doel. Toch kan de kaart ons van de plaats van de verschillende kerken en de omgrenzing der oude stad door A-diep, Haven en Loopende diep, Schuitendiep, Kattendiep en het later gedempte Zuiderdiep vertellen. De middeleeuwsche en de 16de eeuwsche uitbreidingen van de stad aan de zijde van de A en de 15de eeuwsche tusschen Schuitendiep en Hoornsche diep zijn al in die omsluiting begrepen. De stad is dan van muren waaraan de Muurstraat, vroeger een der „Ach ter de Muren", ons nog herinnert en met poor ten, waterpoorten en torens voorzien2). Wij 15 De origineele kaarten, die zich te Madrid bevin den, zijn in goede reproducties algemeen bekend ge worden door de uitgave van Martinus Nijhoff te 's Gra- venhage: Nederlandsche steden in de 16de eeuw, plattegronden van Jacob van Deventer. Voor de da teering der kaarten zie men Nederlandsch Archieven blad 47ste jaargang 19391910) blz. 19 e.v., artikel van den archivaris van Deventer Mr B. van 't Hoff. Ook zijn belangwekkende gegevens omtrent Jacob van Deventer te vinden in een uitvoerige mededeeling van W. Eekhof in de Mededeelingen der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, 1880. Abel Eppens vertelt in zijn kroniek hoe in het midden der 16de eeuw verschillende poorten, die te

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 18