en voor een zijner opvolgers, den rector Wolter van Cortenberg (f 1294). In beide gevallen staat de geestelijke ten voeten uit in een gothische nis, ver sierd met wimberg en pinakels, in zijn rijke priester lijke kleeding, de handen voor de borst gevouwen. Een randschrift, nog in romaansche majuskels, loopt om den geheelen steen. (Afb. 3.) Wanneer mij nu een kleine excursie over de lands grenzen toegestaan wordt, moge ik dadelijk hieraan toevoegen, dat zich een uiterst interessant contem porain vergelijkingsobject bevindt in de bekende kapel der Landcommanderij van de Oude Biesen (Vieux Joncs), gelegen onder het dorpje Rijkhoven in het naburige Belgisch Limburg. Het betreft daar een zerk van 3,30 X 1,65 M., waarop Emond, bisschop van Koerland en hulpbisschop van Luik, f 13 Dec. 1292, voorgesteld is in vol ornaat met mijter en staf. Een randschrift, nogwel in Alexandrijnen, loopt ook hier om den steen, dat evenals bij de hiervoorbespro- ken priesters in Romaansche kapitalen gesteld is. Tot deze zelfde groep, maar in dit geval vervaardigd voor een edelman, behoort een monument in den Zuidwand van het koor ingemetseld in de voormalige Franciscanen- of Recollectenkerk, tegenwoordig het Rijksarchief te Maastricht. Daarmede wordt geme moreerd Thilman heer van Wilre, in volle wapen rusting afgebeeld, houdende zijn wapen aan den voet en ook hier weer onder een gothische architec tuur een wimberg met pinakels, alles gedragen door sierlijke zuiltjes. Het schildbezaaid met blokjes en over alles heen een schuinbalk, gelijk dat in de wapen kunde genoemd wordt, is nogeens herhaald in een schouderschildje of britsier, aangebracht voor bescher ming van den halsberg, terwijl de ridderfiguur een zwaard over zijn linkerschouder draagt. En wanneer ik hier allerlei voorbeelden uit ons Zuiden 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 54