een plan van Otten Husly tot stand gekomen op de heide, dat kwaadwilligen in 1788 met buskruit lieten springen. Voorts vindt men er een te Zoelen, waar de in Empire-stijl gebouwde graftombe van den Minister Mr. J. G. Baron Verstolk van Soelen (7 1845) °Pge~ richt staat juist boven op den omgrachten heuvel en op een thans wel zéér verwilderde plek, waar ééns zijn huis „de Aldenhaag" verrees. In een even verwilderd boschje de ingang is niet meer te herkennen ligt met aarde en struikgewas bedekt een grafheuvel aan den weg van Grijpskerke naar Oostkapelle voor de familie Steengracht, die tot 1792 bezitster van eerstgenoemde heerlijkheid was en die de nabijgelegen buitenplaats Munnikenhof tot ca. 1852 bewoonde t). Een interessant specimen is ook het mausoleum voor het geslacht van Clermont te Vaalsbroek een monu mentaal gebouw, ontworpen waarschijnlijk door nie mand minder dan den knappen Akenschen kunste naar J. J. Couven, uit de XVIIIe eeuw. En een aller wonderlijkst gewrocht is die voor de familie Reben- scheid bij het Drentsche dorp Smilde, welke in de laatste jaren dier eeuw ontstaan is. In de XVIIe eeuw, wanneer zoo talrijken zich de weelde van een eigen grafsteen kunnen permitteeren, zien wij ook op dit gebied een weerspiegeling van het dagelijksch leven ontstaan. De molenaar siert zijn familiegraf met een afbeelding van een molen, die zoo natuurgetrouw mogelijk afge beeld moet zijn. De schipper wenscht zijn schip daar op uitgehouwen, te beginnen met het schuitje tot het trotsche zeekasteel van den „groot schipper" toe. Zoo ligt b.v. in de kerk te Schoonhoven een zerk, 1Kort daarna gesloopt lag in de gem. St. Laurens. Waarschijnlijk zijn in den grafheuvel begraven Galenus Dignus S. en zijn zuster Jacoba Petronella S. (vriendelijke mede- deeling van Dr. J. H. Vernhout te Oostkapelle.) 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 112