thisch kapiteel. De wandvlakken hebben eenvoudige paneelen, thans met „omgaande" profielen. Het ge heel is afgedekt door een hooge kroonlijst bestaande uit: een architraaf (vernieuwd), een hoog fries met zoowel klassiek mythologische als bijbelsche voorstel lingen, en een sterk vooruitstekende afdeklijst (ver nieuwd) op consoles met acanthusbladen. 9. Schoorsteen. Twee veelkleurige hermen of half- figuren voorstellende Adam en Eva staande op sokkels met duivelmaskers, doen dienst als pilasters. Hierop rusten kraagsteenen, die de latei dragen. Deze heeft het schema van een klassieke kroonlijst en be staat uit een architraaf, een hoog fries met wapens en rolwerk-cartouche, welke laatste het jaartal 1561 draagt, en een lage afdeklijst. In den „stoel" van den schoorsteen zijn tegen den achterwand opgesteld eenige gebakken steenen met in relief geperste ruit vormige patronen, waarin medaillon-koppen zitten. De bovenste steen toont als versiering het wapen van Karei V en is afgedekt door een klassiek driehoekig fronton, waarin een kop en het jaartal 1583 voor komen. Aan de ijzeren haal hangt een pot. 1 o. Ledikant. Het onderstel bestaat uit vier posta menten op de hoeken, waartusschen telkens een ver- gaarwerk van regels, stijlen en paneelen opgesloten zit. De paneelen zijn versierd met rolwerk-cartouches, waarin perspectivische: „inkijktgens" (nisjes). Op elk der postamenten staat een sokkel (versierd met een cartouche en een diamantkop), welke twee aan twee over de smalle zijden (niet op de afbeelding te 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 96