van bruingrijs gegrisailleerd of van veelkleurig brand- schilderwerk. Als onderwerpen ziet men familiewa pens, mythologische en bijbelsche gebeurtenissen, portretten, zeegezichten, landschappen en sierlijke letteropschriften. Deze middenvullingen vooral wapens en portretten werden wel als geschenk ge geven bij doop, huwelijk en andere familiefeesten. Luiken hebben in het algemeen slechts de onderra- men. Zijn deze gesloten, dan komt het licht van boven binnen en geeft de stille witte muren een fijnen luis ter, die nog verhoogd wordt, wanneer daar schilde rijen in palissanderhouten lijsten zijn opgehangen. Bij de huizen der meer gegoeden treft men dikwijls houten wandbetimmeringen aan op twee derde der hoogte van het vertrek. Samengesteld uit stijl- en regelwerk met paneelen, zijn deze laatste minder dan vroeger met gestoken ornamentale of figurale voor stellingen versierd. In plaats hiervan komt een paneel met „kussen", een even verhoogd rechthoekig plat vlak, dat op zijn beurt soms met een „diamantkop" of „speksteen" weer verhoogd is. Daarnaast ziet men het „komispaneel", waarvan het vlak in vele vakken meetkunstig ingedeeld is door geprofileerde lijsten telkens in verstek tegen elkaar „om te kornissen". Liep vroeger de indeeling van zoo'n wandbeschot eindeloos zich herhalend door, thans verdeelt men het regelmatig in verticale vakken of „traveeën", door een reeks pilasters of halfzuilen aan te brengen. Op klassieke wijze worden deze gecanneleerd, waar bij de holle uitgroevingen soms gevuld worden door „pijpstaven". Daarboven dekt een kroonlijst alles af. 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 76