Merkwaardig is het, dat al deze ambachten, hoe uit eenloopend zij mogen wezen, overal doortrokken zijn van een lust tot versieren. Als belangrijk uitgangs punt geldt daarbij het niet schaden der practische bruikbaarheid, en de eerbiediging van materiaal en constructie, gelijk in het algemeen de gothiek deze opvatdng huldigt. De profileering is een der karakteristieke uitingen hiervan. Deze toch wil in algemeenen zin gespro ken de beëindiging der deelen van een opgebouwd lichaam, of die der massa van het lichaam zelf, een verfijning geven, hetzij door een kantige of door een vloeiende licht- en schaduwwerking. Bijna altijd ziet men de profileering van het huisraad met die der bouwkunst overeenkomen. In de architectuur echter hangt de vorm van het profiel veelal samen met het practische nut en moet bijvoorbeeld de geprofileerde horizontale gevellijst het water goed laten afdruipen. Diezelfde profielen worden nu toegepast bij het meu bel, hoewel de zakelijke overweging daar ontbreekt. Loopen bij een rechthoekige paneel-omlijsting de pro fielen aan de zijkanten en van boven in „verstek" om, zoo vertoont de onderzijde een schuinen kant, die herinnert aan het afwaterend vlak in een bouwwerk. Vaak eindigen daarbij de zij-profielen hooger op, en „loopen dood" op een schuin of hol gestoken vlak. Een omlijsting die aan vier zijden in verstek omloopt, zooals de renaissance dit doet zien, aanvaardt de gothiek in beginsel niet. Doorgaans zijn de profielen diep ondersneden door 3. VERSIERING

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1942 | | pagina 22