In al deze, als producten van park- en plantsoenaanleg zeker niet onverdienstelijke scheppingen is het cultuur monument, dat de vestingwallen ter plaatse vormden, meestal onherkenbaar, doch steeds onherstelbaar, ver loren gegaan. En dientengevolge wordt in den tegen- woordigen tijd, nu de kennis van en de waardeering voor onze nationale geschiedenis zijn opgeleefd, de beteekenis van deze cultuurwaarden niet meer ingezien en begrepen. De helft van het Lucasbolwerk, van Adriaen Anthonisz, den grooten sterktebouwmeester van Prins Willem van Oranje, neen, ik vergis mij het Lucasbolwerk van Z°cher, is thans afgegraven voor de stichting van een modernen Schouwburg. Slechts „eenig plantsoen" wordt daaraan immers opgeofferd? Is dit geen waarschuwend voorbeeld, dat wij thans andere wegen moeten inslaan en vóór alles moeten zorgen dat het karakter als vestingwerk bewaard blijft? Restauratie, oordeelkundig aangepast aan het nog be staande, is noodig voor het behoud. Daarnaast kan zeer wel het natuurschoon beschermd worden. D. Beginselen, bij het behoud en de restauratie van oude Vestingwerken in acht te nemen uit een oog punt van natuurbescherming. Teneinde het natuurschoon tot zijn recht te doen ko men, achten wij het volgende noodig 1. De aanwezige beplanting moet worden behouden en waar noodig aangevuld, daar waar boomen en heesters (hakhout) verloren zijn gegaan en niet weder vervangen zijn geworden. Een teveel aan beplanting, zooals wij b.v. aan troffen op enkele punten van de wallen van Willemstad en op de Schans Bekhof in Friesland, moet worden verwijderd of deskundig uitgedund, met behoud van mooie exemplaren. 2. Het aanwezige natuurschoon kan worden ver- 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 97