bedeeld en bevatten ook vele de elementen, eigen aan „stadsschoon" en „landschapsschoon", waarover zoo straks meer. Een natuurmonument is in de meeste gevallen niet door menschenhanden gevormd, een natuurreservaat als zoodanig zeker nietdaartegenover zijn oude vestingen als Willemstad (afb. XVIII), Naarden (afb. XIX), Hulst (afb. XX) en nog eenige„na- tuurgeworden scheppingen van menschen" zooals M. J. Brusse ze eens genoemd heeft. Henry Havard, in „La Hollande pittoresque", teekent als volgt den indruk dien de Doesburgsche liniën in het landschap maken„Longtemps après qu'on a franchi les portes de la ville, on voit encore se profiler dans la campagne les redoutes gazonnées et les ouvra- ges avancés, qui surveillent la route". Een dergelijke beschrijving wekt herinneringen op aan de thans verdwenen monumentale „stadswallen" en poorten, waarover velen in de Kroniek van hun geboorteplaats zullen hebben gelezen, en welke wellicht hun ouders of grootouders uit eigen aanschouwing nog hebben gekend. Al deze en soortgelijke verdedigingswerken zijn, afhankelijk van hun ligging en omgeving, als stad- of landschapsschoon te beschouwen. In vele gevallen, o.a. te Doesburg vindt men er ook natuur schoon. Elementen van schoonheid bij oude Vestingwerken. In hoofdzaak zijn dit de begroeiing en beplanting, het relief met zijn schaduwwerking en het spiegelende water, voorts de strakke lijnen en vlakken der aard werken, die het oog rust geven. De statige boomen- rijen, van oudsher op en langs vestingwallen geplant, hooren er thuis, evenals de doornenhagen aan den teen van het waltalud of op de bermen der grachten. Hoe meer men de Natuur haar gang laat gaan, hoe schooner het er wordtbeziet het oude (maar nog 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 90