krijgen bezoekers den indruk: „of zij een leergang in militaire bouwkunde volgen vanaf de Romeinen tot in de moderne tijden." Ook Rothenburg waarvan zooals de reisbeschrijver zegt toen het in de tweede helft der 19e eeuw weder „ontdekt" werd„sein Name in der Welt ein Begriff wurde" is niet minder aantrekkelijk voor den kwnrfliefhebber, den man van wetenschap en den toerist. Wat de gevolgen dier sloopingswoede in Nederland zijn geweest, kunnen wij o.a. zien als wij Coevorden bezoeken. Reeds een blik op de stafkaart maakt zonder nadere toelichting duidelijk, hoe weinig er van Coe- hoorn's schepping is overgebleven. De eens zoo be roemde vesting is bijna geheel met den grond gelijk ge maakt. Nog slechts van een enkel deel van de enve loppe, dat in plantsoen werd vervormd, is de oorspron kelijke aanleg te herkennen en op het Molenbastion, zelf een onbeteekenende heuvel in het stadje, staat nog de eveneens afgedankte, molen. Toch heeft zich tijdens de groote slechting (omstreeks 1876) een stem laten hooren, die het verdwijnen be treurde, maar het was de stem van een vreemdeling! Henry Havard schrijft in zijn boek La Hollande pittoresqueLes frontières menacées, over zijn bezoek aan Coevorden „Aujourd'hui Koevorden a cessé d'être une place forte. On a donc démoli ses portes et éventré ses remparts. Mais, malgré soi, quand on erre sur cette savante col- line, chef d'oeuvre de Coehoorn, qui entoura la ville de ses formidables bastions, on se prend a regretter que ses beaux travaux soient appelés a disparaitre; ils étaient de véritables oeuvres d'art. A ce titre, ils auraient mérité d'être conservés, alors même que tant de patriotiques souvenirs ne se rapporteraient point a leur existence." Het lot, dat Coevorden beschoren was, is in meerdere 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 88