Op 21 Augustus werd daaruit het vuur geopend, den 28sten waren zoowel in het werk Terra Nova als in het fort Coehoorn de bressen geslagen en 30 Augustus had de bestorming van beide forten en het werk La Cassotte plaats, nadat het Kasteel tevoren vruchteloos was opgeeischt. Deze storm slaagde slechts gedeeltelijk en kostte den aanvaller 2000 man, doch de stout moedigheid, waarmee, hij was uitgevoerd en de vrees voor een tweeden, waartoe de belegeraars zich terstond overal in de bedekte wegen der werken verschanst hadden, maakten een zoo diepen indruk op den Franschen bevelhebber, dat hij aanbood, over het fort Coehoorn in onderhandeling te treden. Daar echter Koning Willem naar geen voorstellen wilde hooren, dan waarin het Kasteel met al de aanhoorige werken begrepen was, legde Maarschalk Boufflers het hoofd in de schoot. Op 2 September verkreeg de bezetting vrijen aftocht, doch Boufflers werd voorloopig in krijgsgevangen schap gehouden. Als wij nu in de vele bronnen over dit belangrijke beleg de slotbeschouwingen lezen, dan zien wij, dat alle schrijvers het eens zijn over de groote verdiensten van Menno van Coehoorn als ontwerper van het plan van aanval, dat voor Namen gevolgd is. Hij toonde zich hier, zegt Bosscha, de grootste artillerist van zijn tijd. Naast hem had ook de Koning-Stadhouder een werkzaam aandeel aan de belegering en tevens aan de verrichtingen van het leger, waardoor de maarschalk de Villeroy genoodzaakt werd, de verdedigers van Namen aan hun lot over te laten. Van Sypesteyn gewaagt van de eervolle plaats, welke de herovering van Namen in onze krijgsgeschiedenis inneemt: een gebeurtenis, waarbij voor het eerst een maarschalk van Frankrijk tot de overgave eener vesting werd gedwongen. Knoop trekt een parallel tusschen Coehoorn en Vau- 7i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 84