belang. Was zij tot dusver tegen Frankrijk een ge wichtig bolwerk geweest, hetwelk de Maas en de Sambre beheerschte, bij een verovering zou de vesting een krachtig steunpunt beteekenen in 's vijands rechterflank. De stad Namen was nog geheel omgeven door een zwaren, van torens voorzienen muur en aan de land zijde een breede, gedeeltelijk natte en verder droge, gracht, doch daarvóór was in de 17e eeuw een reeks van gebastionneerde fronten aangelegd, bevattende 7 bastions, eenige lunetten en andere werken, met een gracht en een bedekten weg, die voor de Westelijke fronten zelfs dubbel was. Al die werken waren met muren bekleed, behalve een enkel ravelijn, vóór het front aan den Maasoever, dat de St. Nicolaaspoort dekte. De voornaamste kracht der vesting was echter gelegen in het Kasteel, gebouwd op een rotsachtige hoogte aan de overzijde van de Sambre, bij de samen vloeiing van deze rivier en de Maas. Dat kasteel, het welk beide stroomen en de stad kon bestrijken, bestond uit het slot, met groote binnenruimte en de eigenlijke vestingwerken (in den vorm van 2 hoornwerken vóór elkaar), alsmede daarvóór, aan de van de rivieren afgekeerde zijde, een fort in den vorm van een on regelmatig kroonwerk, met gracht en bedekten weg, Terra Nova genoemd. Na den slag bij Fleurus (1 Juli 1690) waarin de Kolonel Menno van Coehoorn acht bataljons aanvoer de en zich door beleid en groote dapperheid onder scheidde, had hij zich om redenen van persoonlijken aard een tijdlang teruggetrokken, maar al spoedig schonk de Koning-Stadhouder hem een regiment en zond hem daarmede naar Namen om het Kasteel in den best mogelijken staat van verdediging te stellen. Hiertoe ontwierp Coehoorn op een tactisch gewichtig bergterrein, naar de zijde van de Sambre, een nieuw vestingwerk, zijnde een onregelmatig, aan de achter- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 75