Den I5en gaf het fort Spinola zich over; het garnizoen mocht „met volle geweer, vliegende Vaendelen en een stuck Geschuts" uittrekken. Den I4den was door gecommitteerden van het Land van Waes met den Prins een accoord gesloten over de Contributiën of oorlogsschatting, waarop de Staatsche troepen recht hadden verkregen wegens het door trekken van die streek. Beuckelaer geeft hierover ver schillende bijzonderheden. Reeds in den avond van 15 October had Brederode zich op de contrescarp kunnen nestelen in een ver overde traversop dien dag en de volgende dagen en nachten werd in dien buiten wal een loopgravenstrijd gevoerd. De vijand zette daaraan kracht bij door ook op de kat (een hooger punt van den vestingwal) een kanon op te stellen. „Twee meulens op de Wal staende, heeft men het „malen benomen" vermeldt Commelijn, als het ware als antwoord daarop! Eveneens op den i8den werden 2 batterijen op de contrescarp aanbesteed „om onder 't faveur van de- „selve een Galderije over te brengen". Spoedig stonden 2 batterijen, alsook een mortier, in stelling. Nadat den 20sten en den volgenden nacht een hevige strijd met handgranaten was gevoerd, werd den 21 sten de gallerij voor 14150.aanbesteed om binnen 13 dagen gereed te zijn, met verplichte boete van 1000.— voor eiken dag vertraging in de oplevering. In Marolois' boek kunnen wij de samenstelling van bedoeld grachtsovergangsmiddel lezen„hoogh van „seven of acht voeten, ende breet 6, 7 of acht voeten, „hoe breeder hoe beter sij sal wesen, aenghesien daer „in meerder volcks in de front konnen marcheren. „De jocken (paaljukken) wesende d'een van den „anderen 5 of 6 voeten of daer ontrent staende, wer- „den gedeckt van d'een zijde tot d'andere soo van „binnen, buyten als om hooghe met eycke plancken, 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 72