schipvaert aen beyde zijden bevrijt". Ook viel in deze dagen het fort Ferdinandus. Daar de vijand pogingen deed om het fort Spinola van Antwerpen uit te versterken, liet de Prins de aanvallen daarop ook met behulp van pioniers herhalen, waarbij den 8en October „twee Capiteynen, ende een Ingenieur swaerlick gequetst wierden". Maar de bezetting, groot 250 man met 6 stukken, in het sterke fort, dat behalve zijn 4 bastions met breede gracht nog een omgrachte contrescarp bezat, gaf zich nog niet gewonnen. Tegelijkertijd werd met de gedekte nadering naar de vesting aangevangen, en wel van twee kantenuit het Noorden kwam Brederode van het veroverde fort Nassau langs de Oude Haven, onder voordeelige dekking van de havendijken en van het Zuiden nader de de Prins, wiens „Approche" liep van St. Janssteen langs den dijk van de Oude Gentsche vaart. 9, io en 11 October werd flink doorgewerkt en in den hoogen, zanderigen grond kwam men weldra „dicht onder de stadt". Tevens werden drie batterijen aan besteed, zooals toenmaals gebruikelijk, aan de troepen zelveeen op 9 October voor 1500.in het kwartier van den Prins „op den Dijck", welke in 5 dagen gereed moest zijneen in het kwartier van Brederode voor 2000.en een voor 4 stukken tegen de schans Spinola voor 7000.die het spoedigst klaar was, (laatstgenoemde 2 bedragen worden door Beuckelaar opgegeven). Den 12 den werd het fort Kieldrecht veroverd, de batterijen begonnen de stad te beschieten en ook de mortieren werden gereed gemaakt. Op 12 en 13 October werden met 2 halve kartouwen en een veld stuk 232 schoten op de stad gedaan. De bezetting ant woordde hierop met een uitval op een aanvalsloop- graaf, echter zonder veel resultaat. Onderwijl kwam Brederode's approche tot op 120 pas van de contrescarp. 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 71