Leger fungeerdePieter de Percheval, zoon van een ingenieur met dezelfde hooge betrekking. Op 5 October, dadelijk na aankomst voor de vesting, deed de Prins beginnen met het maken van de in- sluitings- tevens afweerlinie, de zg. Circumvallatie, die zich uitstrekte van het Hellegat tot de Moervaart, twee thans niet meer bestaande zee-armen, uitkomende in de Westerschelde. Deze afsluiting, lang ongeveer 5000 passen, aan de Zuidzijde der vesting, was vol doende om aan het Spaansche leger, dat bij Gent en Antwerpen opereerde, tegenstand te kunnen bieden. Binnen de linie lagen de 3 verschanste Hoofdkwar tieren, nl. dat van den Prins van Zeegat bij de Moer- schans over Clinge tot Kapellebrug, dat van Veld maarschalk van Brederodevan Absdale tot 't Hoekje en tusschen beide kwartieren nog dat van den Frieschen stadhouder, Graaf Willem Frederik, hetwelk een terrein innam Westelijk van de Gentsche vaart en Zuidelijk van St. Janssteen. De Prins commandeerde persoonlijk 19 regimenten infanterie, waaronder zijn Garde en voorts het regi ment van Lodewijk van Nassau La Leek, Heer van Beverweert, sterk 12 compagnieën, in totaal 161 compagnieën, met nog de Artillerie. Brederode had 9 regimenten van tezamen 74 compagnieën onder zijn bevelen en Willem Frederik 8 regimenten van totaal 50 compagnieën infanterie. Bovendien waren 20 compagnieën cavalerie, onder den Prins van Talmont, in het dorp St. Janssteen gelegerd. Op dienzelfden 5en October berende Brederode de forten bewesten Hulst, waarbij Absdale en eenige re- douten veroverd werden, eischte Beverweert het fort Spinola op en werd de Garde op de Moerschams af gezonden, welke na drie schoten overgegeven werd, evenals het fort Santbergh in den daaropvolgenden nacht. Den 6en veroverde Brederode het fort Nassau, dat eerst, „noch wat spels maeckte" en thans was „de 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 70