wercken") heeft bezeten, doch niet aan de zijde der circumvallatie-linie. De namen der 9 bastions, welke nog bestaan, zijn Oostwaarts van de Gentsche poort omgaande het Prince-, Solms-, Oudemolen-, Doele-, Galge-, Molen-, Brederode-, Nassau- en Oranjebolwerk. Geen der vestingsplans vertoont een onderwal of fausse-braye. Zooals reeds gezegd, was de vesting omgeven door een groot aantal forten of schansen, welke wij slechts zullen vermelden voorzoover zij bij het beleg een rol hebben gespeeld, doch in totaal moeten een 30-tal zijn veroverd. Deze worden met name genoemd in het merkwaardige geschrift, door Cornelius Beuckelaer, veldprediker bij het leger, in 1646 in het licht gegeven onder den wijdloopenden titel„Schrick van Vlaen- „deren en Brabant, etc. met veel notabele Historiën „van 't ghene in 't Jaar 1645, soo in 't Leger als in „alle d'Op-tochten, en insonderheyt van dien No tabelen Tocht en Marche van zijn Hoogheydt den „Prince van Oraengien van Oost-Eeckeloo na Hulst, „gepasseert is. Midtsgaders de Beschrijvinghe vande „Belegeringhe, ende Veroveringhe van de stercke „stadt Hulst met (30) Forten". Dit boekje, zoowel als de ie druk ervan (anoniem in 1645 uitgegeven) berust in de pamfletten-verzameling der Nationale Bibliotheek te 's-Gravenhage (catalogus Knuttel Nrs. 5210 en 5336). Het telt 56 bladzijden en bevat, als ooggetuige-verslag, tallooze bijzonder heden over de erin behandelde historische gebeurte nissen, details welke men in de groote geschiedboeken vergeefs zoekt. Van de bewuste 30 schansen bestaan er nog enkele, doch van vrij vele is de naam blijven voortleven ter plaatse waar zij gelegen hebben. Thans volgt een beknopt verhaal van het beleg, waar bij als Ingenieur en Kwartiermeester-generaal van het

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 69