J. B. Wolters U.M.), waren het de Hollandsche dijk en de Boerendijk lang ongeveer 1500 en 1800 m., grootendeels van rijshout gemaakt en de watermolens van Jan AdriaanszLeeghwater, waarvan er in Frei- tag's „Architectura militaris" een is afgebeeld. De „circumvallatie", welke de aanvalswerken en de 6 legerplaatsen of kwartieren naar buiten dekte, be vatte 9 groote schansen, 49 redouten, 17 hoornwerken, enz. enz. Zij had een ontwikkelde lengte van ongeveer 55 km, dus 11 uren gaanseen „zomerzonnereis", zoo als Vondel berekende in zijn ,^eghezang". Doch ook het beleg van Hulst verdient niet minder onze belangstelling, als zijnde de sluitsteen der over winningen in den 80-jarigen oorlog en tevens beroemd door de bijkomende operaties, welke bijkans tot de verovering van Antwerpen hebben geleid. Na door Maurits in 1591 aan Staatsche zijde te zijn gebracht, was de vesting Hulst reeds in 1595 door de Spanjaarden hernomen, echter niet zonder moeite zevenmaal moest worden storm geloopen en 4000 menschenlevens moesten geofferd, alvorens de stad overging. Frederik Hendrik heeft haar in 1645, hoewel zij dapper werd verdedigd, met een nauwelijks noemens waardig verlies, heroverd. Het alliantie-traktaat van 1635, met Frankrijk ge sloten tot gemeenschappelijke bestrijding van Spanje, was aanleiding voor een veldtocht naar Vlaanderen, in welk gewest de Fransche legers in de jaren 1644 en 1645 zóó diep waren doorgedrongen, dat het zoo goed als verloren was voor Spanje. Behalve Gent en Brugge, scheen zelfs Antwerpen voor de gemeenschappelijke wapenen bereikbaar. In den loop van den zomer 1645 waren Staatsche troepen bij Sas van Gent en Philippine gelandde beide legers hadden aanvankelijk een aanslag op Gent 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 67