1400 weerbare, doch ongeoefende burgers, een klein aantal gevluchte landlieden en 800 soldeniers, allen onder de militaire leiding van Jacob Cabeliau, Gouver neur der stad en het krachtige bewind van haar burgemeester Jhr. Floris van Teylingen. In tegenstelling met haar beide zustersteden bezat Alkmaar echter reeds een gedeelte van haar acht bastions nl.'t klein Bolwerk, 't Groot Bolwerk of Groenenburg, 't Clarisse Bolwerk of Clarenburg en 't Munnike Bolwerk of Engelenburg, door Mr. Adriaen Anthonisz. in het voorjaar van 1573 aange legd in opdracht van Charles van Boisot vanwege den Prins. Had dus de stad van de zijde van Heilo den vijand minder te vreezen, aan den kant van Oudorp had de aanvaller slechts te doen met een ouden, ver vallen stadsmuur, die bij den Roodentoren van 2 tegenovergestelde zijden beschoten kon worden en bij de Friesche poort slechts door een hreede gracht be schermd was. Aan de Oostzijde, bij de Voormeer, lag de stad geheel open, doch tijdens het beleg is daar door mannen en vrouwen, jongens en meisjes, onder het vijandelijk geschutvuur een wal tot stand gebracht, aansluitende bij den Roodentoren, terwijl men ook van den eersten dag af bezig was om achter den ouden steenen muur een aarden wal aan te brengen en de huizen in de nabijheid met aarde te vullen. In zijn romantischen stijl beschrijft Hofdijk op over tuigende wijze hoe de vestingwerken verkend werden, nadat de Spanjaarden onder Don Frederik de Toledo op 21 Augustus voor de stad waren ge komen „De verkenning is niet uitgesteld. Kapitein Castilla, „Sergeant-Majoor Vallejo en Sergeant Aguilar Al- „varado zijn zuidwaarts de wallen rond geweest en „hebben ze naauwkeurig opgenomen, en hun schouder ophalen is een lofspraak op Boisot en Adr. Anthonisz. „Noordelijk hebben de Vaandrigs Ortiz en Pardo den 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 53