gedenkwaardige feiten geboekt staan. Het veldleger was toen ook feitelijk maar een werktuig tot het be legeren of ontzetten van vestingen, waarin het voor naamste weerstandsvermogen van den staat zetelde. Een land of gewest was sterk, omdat er zooveel vestingen en steden in lagen. In later tijd, nl. reeds in 1672 en volgende jaren, maar vooral in den 9-jarigen oorlog (16881697) die met den bekenden Vrede van Rijswijk eindigde en den Spaanschen Successie-oorlog, begonnen in 1702 en voornamelijk in de Zuidelijke Nederlanden gevoerd, kwam meer de rol der vestingen in het strategisch ver band der landsverdediging met vestinglini'èn op den voorgrond. Het is die tijd, waarin ook voor ons land zooals wij zagen, een vestingstelsel noodzakelijk werd geacht. Wij laten thans volgen eenige voorbeelden van belege ringen, in beknopten zin verhaald, doch waarbij wij om het doel van dit boekje niet uit het oog te ver liezen telkens de vestingwerken zelve als uitgangs punt zullen nemen, alsmede de nationale figuren, die als ingenieur daarbij naam hebben gemaakt. De voornaamste geschiedbronnen, welke wij bij de beschrijving raadpleegden, zijn aan het hoofd van elk voorbeeld vermeld. Achtereenvolgens zullen worden besproken de lot gevallen van een stad in het begin van den 80-jarigen oorlog (Alkmaar in 1573) een vesting tijdens de beroemde periode der „tien jaren" van dienzelfden oorlog (Steenwijk in 1592) een beleg in den bloeitijd van het Oud-NederlandsChe stelsel Hulst in 1645) waarbij nog 2 andere in het kort zullen worden gememoreerd, nl. dat van Grol in 1627 en van s-Hertogenbosch in 1629, en een Zuid-Nederlandsche vesting, welker verdediging 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 50