HOOFDSTUK II De rol der vestingwerken in onze Geschiedenis. INLEIDING (Geraadpleegde bronnen o.a. Dr. J. W. Wijn. Het krijgswezen in den tijd van Prins Maurits). Dit boekje is niet bedoeld als een werkje over Vaderlandsche Geschiedenis, noch over dat belangrijke deel daarvan, dat met „Krijgsgeschiedenis" of met „histoire bataille" wordt aangeduid. Toch moeten wij ons in dit hoofdstuk wel met die histoire bataille bezig houden, voorzoover deze met de Nederlandsche vestingen in vroeger tijd in verband staat, want, al rekenen wij de oude vestingwerken tot de cultuurmonumenten, zij hebben eens in meerdere of mindere mate hun rol in den oorlog gespeeld en daarmede hun eigenlijke bestemming vervuld. Voor een goed begrip dus moet een ieder behalve van de ontwikkeling van den bouw der vestingen, zoo als wij die in het vorige hoofdstuk geschetst hebben zich ook eenigermate op de hoogte stellen van die militaire bestemming, vooral tot uiting gekomen in den „vestingoorlog", nl. in den eenvoudigsten vorm: het beleg, de aanval van een vesting en de verdediging daartegen, en in grooter verbandde invloed der vestingen op de strategie van de oorlogvoering. Naarmate de oude vestingen aan die bestemming voor de verdediging van land en volk hebben voldaan, zullen wij waardeering opvatten, zoowel voor hen die ons Vaderland in of vóór die vestingen dienden, als voor de mannen der techniek, die de kunstige vormen der werken uitdachten en de uitvoering ervan hebben geleid. Evenals de organen der verdediging zich hebben ont wikkeld van ridderkasteel tot ommuurde stad en verder 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 48