ook reeds zuiver getenailleerde werken ontworpen, waarvan de Doesburgsche liniën, welke nog bestaan, (zie Afb. XIII) een mooi voorbeeld zijn; de retranchementen bij Nijmegen en de linie van Help man bij Groningen, eveneens getenailleerde verster kingen, door Coehoorn aangelegd, zijn helaas ge sloopt. Bij dit eenvoudig gebroken tracé, zijn de uitspringende hoeken scherp, nl. meestal 6o°, terwijl de inspringende hoeken 90(of iets grooter) zijn, terwille van de flankeering. Laatstgenoemde loodrechte stand der flanken op elkaar is reden dat dit stelsel ook het perpendiculaire wordt genoemd. De markies van Montalembert 17141799) heeft het verder uitgewerkt, terwijl diens ideeën in Pruisen door Frederik den Groote en in Frankrijk door Carnot (1812) Minister van Oorlog onder Napoleon I, wer den overgenomen. In den aanvang van de 19e eeuw werd ook het ge tenailleerde stelsel verlaten en komt in de landen die niet uit traditie aan het gebastionneerde bleven hechten, het polygonale stelsel naar voren, eveneens door Montalembert in zijn uitvoerige geschriften (in 11 deelen verschenen tusschen 1776 en 1796) be schreven. Bij dit stelsel wordt de polygoons- of veel hoekszijde zelf versterkt; het maakt de afgifte van krachtiger frontvuur mogelijk, terwijl de fronten niet zoo gemakkelijk te enfileeren zijn als de bastionsfacen en door den eenvoudigen vorm van het vestingfront de aanpassing aan het terrein verbeterd wordt. Aan gezien bij dit stelsel de flankeering der grachten voor elk front geschiedde door vuur uit laaggelegen ge- kazematteerde gebouwen, in het midden van elk front voor den hoofdwal uitstekend, welke caponnières werden genoemd, draagt het ook den naam van caponnière-stelsel. Feitelijk keerde men met dit systeem van vestingbouw, 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 43