daer swaricheyt in gheleghen is) veel beter uytbeelden, ende grontlicker verclaren can als eenighe ander." Hij beschrijft dan een ideaal gebastionneerd vesting stelsel met als voorbeeld den regelmatigen zeshoek (ten deele afgebeeld in afb. V), een „volcomen evesijdighe sterckte". Geboren te Brugge, studeerde Simon Stevin (afb. VI) van 1583 af te Leiden, waar hij later de wiskunde zou doceeren; 1592 is hij ingenieur en kwartiermeester en in 1600 wordt hij door Prins Maurits, wiens leer meester en raadgever hij was, aangesteld om „de quartieren te velde aff te steken". In 1604 benoemen de Staten-Generaal hem tot kwar tiermeester-generaal van het leger. Te Brugge werd in 1846 een standbeeld voor hem op gericht, te s-Gravenhage waar hij in 1620 overleed, is in 1898 in het huis Raamstraat 47 zijn medaillon portret in den gevel aangebracht. Op alle gebieden der wis- en natuurkunde heeft hij uitgeblonken, doch bij het Nederlandsche volk is hij vooral bekend gebleven als uitvinder van den zeil wagen Busken Huet wijdde hem in zijn „Land van Rem brand" uitvoerige en mooi-gestelde beschouwingen. Thans leeft de beteekenis van Stevin weder op, ge tuige de herdruk, in 1939 voor de Stichting „Onze oude letteren", van zijn boekje„Het Burgherlick Leven" van 1590. Zijn verdiensten als vestingbouwkundige nochtans be- hooren daarbij niet achter te staanimmers een groot Belgisch schrijver en genie-officierBrialmont, heeft van hem gezegd „Son système offre des garanties que ne présentent pas ceux de Pagan, de Specie ni de Vaüban. Après lui la fortification fit un pas en arrière". Wij zullen later zien hoe dit ook de meening was van 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 23