(afb. II), de Doorwerth, Helmond, Assumburg Nijenrode, de Haar (bij Vleuten), het oude Loo, Nijenbeek (bij Zutphen), Radboud (te Medemblik), Loevesteinde Cannenburg (bij Vaassen), de onlangs gereedgekomen Doornenburg, enz. En niet te verge tenhet Hof te 's-Gravenhage Niet minder mooi zijn die, welke in den loop der tijden tot lustverblijf verbouwd werden als Middachten, Biljoen, Bouvigne, Keppel, Amerongen, Pjuylenstein, Renswoude, Hofwijck, doch deze hebben óf het oor spronkelijk karakter van verdedigbaar gebouw in meerdere of mindere mate verloren, óf het nimmer bezeten. Dan zijn er nog, die slechts overblijfselen van de vroegere grootheid vertoonen, de ruines met namen vol van historie en romantiek: Brederode, Tellingen, het Valkhof, Strijen, Merwede en tenslotte de burch ten en kasteelen, waarvan niet veel meer dan de fondamenten over zijn en in de meeste gevallen slechts een lage heuvel de ligging daarvan verraadt, hoewel die resten nochtans zeer belangrijk zijn voor de studie van de betrokken gebouwen en hun geschiedenis: de burcht van Oostvoorne, het kasteel (met burcht) Egmond (aan den Hoef), na blootlegging goed ge conserveerd, Grunsfort (bij Renkum), Arkelstein (bij Bathmen), Abcoude, het /ondeel" van Marquette, e.d. Voor de allereerste stadsommuringen was de Leidsche burcht (afb. Ials het ware een type of voorbeeld in het klein, voor wat betreft den ringmuur met weer gang, waarvan de borstwering van kanteelen met schietgaten was voorzien. Onder de weergang bevinden zich in den muur overwelfde nissen. Bij de stadsmuren (Maastricht, Zutphen (afb. III, a, b en c), Amster dam, enz-) kwamen die ook voor; ze werden als schuilplaats gebruikt en in vredestijd voor bergplaats verhuurd. De muren zijn meerendeels verdwenen, 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 13