van Oranje in 1583 gesticht en naar hem genoemd, door Prins Maurits tot een krachtige sterkte voltooid, zij is, nu de grachten op verzoek en naar aanwijzing van de Stichting zijn schoongemaakt, door den Staat aan „Menno van Coehoorn" in 1935 in erfpacht ge geven, waarbij evenals te Rothenburg zoowel de toerist, de beminnaar van Kunsten Natuurschoon als de historicus gebaat zullen zijn. Wandelpaden met zitban ken zijn aangelegd en voor het publiek opengesteld. Het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, aan wiens Directeur een bijzonder woord van dank zij gebracht voor zijn groote medewerking en belangstelling in het werk der Stichting, liet foto's van de mooiste punten van Willemstad vervaardigen welke, evenals die door datzelfde Bureau gemaakt van de vesting Naarden (Nieuw-Nederlandsch) reeds op verschillende tentoon stellingen mochten prijken naast maquettes van die beide vestingen uit het Ned. Legermuseum, waarmede eveneens druk wordt samengewerkt. Behalve te Willemstad zijn positieve resultaten o.m. bereikt te Naarden, waar de doorbraak door de courtine Turf- poort-Nieuw Molen weliswaar niet verhinderd kon worden, maar de nieuwe uitweg der vesting op een, uit fortificatorisch oogpunt toelaatbare wijze langs ravelijn en bedekten weg tot stand werd gebracht; voorts zijn op den Westbeer 2 destijds afgebroken hindernistorentjes (zg. monniken) weder opgemetseld en in één daarvan opnieuw de marmeren gedenksteen uit 1676 herinnerende aan den herbouw der vesting na de inname van 1673 geplaatst; te Gorinchem, waar de demping van het Paardewater (een mooi stuk vestinggracht bij de Arkelpoort) werd verhinderd te Doesburg, waar het slechten van de liniën van Coe hoorn nog juist bijtijds kon worden voorkomen in de provincie Drente, waar 3 kleinere vestingwerken 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 102