werken, als zoodanig werden opgeheven, is niet de slooper gekomen, om de eeuwenoude wallen te slechten en de grachten te dempen, maar zijn vrijwel on middellijk van alle zijden stemmen opgegaan, om die beide nog ongeschonden vestingmonumenten als nieuwe, maar niet minder waardevolle specimina van Oudheidszorg en Heemschut, voor het nageslacht te bewaren alsgedenkteekenen van Geschiedenis en Kunst en als Natuurmonumenten. Zoo worden die beide en dergelijke oude vestingen genoemd in art. 2 der Statuten van de Stichtingonder den sprekenden naam „Menno van Coehoorn"op 18 April 1932 officieel, maar reeds in 1928 voorloopig, opgericht. Zij wil, door de instandhouding dier monumenten te bevorderen: „bijdragen (niet alleen) tot het bewaren van zinrijke overblijfselen en eerbiedwaardige traditiën uit ons nationaal verleden (maar) tevens in het Neder- landsche Volk den zin voor kunst- en natuurschoon ontwikkelen en bevorderen." Een doelstelling dus van algemeen-cultureelen aard en van Nationaal-Nederlandsche strekking. De Stichting is nog jong; haar werk, eigenlijk nog pas begonnen, wordt bovendien vertraagd door den economischen nood dezer tijden, die helaas nog rem mend werkt op den toeloop van leden en begunstigers. Toch mag naar onze meening de geringe contributie van 2.50 (desnoods lager te stellen) geen enkel wel denkend Nederlander weerhouden, tot de Stichting toe te treden en op die wijze een, zeer noodigen, steun te bieden aan haar verdienstelijken arbeid in het belang der Nederlandsche cultuur 1 B. Wat in ongeveer 10 jaar werd bereikt. Intusschen is reeds veel werk verrichtde Oud- Nederlandsche vesting Willemstad, door Prins Willem 86 Het Secretariaat der Stichting is gevestigd Schou tenstraat 49 te 's-Gravenhage.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1941 | | pagina 101